17 Haziran 2017 Cumartesi

Audi R8 V10 Spyder Plus


Audi'nin model ailesi, sportif olarak da genişlemeye devam ediyor. Bu konuda gamın en tepesinde yer alan ve Lamborghini Huracán gibi bir ikize sahip olan R8'in üzeri açılan modelleri arasında en güçlüsü tanıtıldı.

Ingolstadt'ta üretilen en güçlü üzeri açık otomobil olan R8 V10 Spyder Plus, özel yeşil rengi hariç tanıdık bir otomobil. Daha önce tanıtılan R8 V10 Spyder ve R8 V10 Plus'ın tasarım özelliklerini birleştiren araçta standart olarak 19 inç çaplı jantlar sunulurken opsiyonlar arasında 20 inç çaplı seçenekler var.


İç mekanda sportif koltukları standart olarak sunan otomobilde 12.3 inçlik dijital gösterge paneli, Audi Drive Select ve seramik fren diskleri de standart olarak sunulmakta.

Kaputu altında görev yapan 5.2 litre hacimli V10 motor 610 beygir güç, 560 Nm tork üretebilen otomobilde 7 ileri vitesli, çift kavramalı, yarı otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak sunulurken ağırlığı da 1.587 kg olarak açıklanıyor. 0-100 km/s deparı 3.3 saniyede tamamlanan otomobil 328 km/s maksimum sürate ulaşabiliyor.

Jaguar XF Sportbrake


Türkiye'de çok popüler olmasalar da Avrupa pazarında tutulan station wagon modellere bir premium seçenek daha eklendi. Jaguar, büyük wagon modeli XF Sportbrake'in yeni neslini tanıttı.

Ön bölümü, sedan gövde seçeneğine sahip olan araçla aynı olan Sportbrake'in arka kısmında uzatılmış tavan ve açılı inen bagaj kapağı camı dikkat çekiyor. LED stoplar, çift egzoz çıkışı ve şık spoiler de görünümü şık kılan detaylar arasında. Bu arada C ve D sütunları arasında yer alan camın boyu da uzun tutulmuş.


Eskisinden 6 mm daha kısa olsa da 51 mm uzayan aks mesafesiyle arka koltuklarda daha fazla hacim sunabilen otomobilin ön bölümü sedan kardeşinden alınırken donanıma eklenen panoramik cam tavanın el hareketiyle açılabilmesi hoş bir detay. 565 litre hacimli bagaj, üç parçalı olarak katlanabilen arka koltuklar sayesinde 1.700 litreye kadar büyütülebiliyor.


Kaput altı da tanıdık olan otomobilin 2 litre hacimli turbo Diesel motorunun 163, 180 ve 240 beygir güç üretebilen seçenekleri bulunurken 3 litre hacimli Diesel ünite 300 beygir gücünde. 2 litre hacimli benzinli motor 250 beygir güç üretebilirken Amerika kıtası için düşünülen 3 litre hacimli, benzinli V6 motor 380 beygir gücüyle dikkat çekiyor.

50:50 ağırlık dağılımına sahip olan otomobil dört tekerlekten çekiş sistemli seçeneklere de sahipken havalı süspansiyon sistemi de standart olarak sunulacak.

16 Haziran 2017 Cuma

Volkswagen Polo


Volkswagen, B segmentinde yer alan hatchback modeli Polo'yu yenilediğini duyurdu. Yeni nesil Polo ciddi şekilde büyürken sunduğu donanım seviyesiyle de C segmentinden müşteri çalacakmış gibi görünüyor.


4.053 mm'ye ulaşan boyu ve 94 mm uzayan aks mesafesiyle çok daha büyük bir otomobil haline gelen Polo'nun tasarımı bu sefer de köşeli hatlardan oluşuyor. LED farlar ve çapları 14 ile 18 inç arasında değişen jantların yanında Beats ve R-Line donanım seçeneklerinde farklı tamponlar ve logolar görülebiliyor.


İç mekanı eskisinden çok daha canlı görünen aracın bu bölümünde 13 farklı konsol trimi ve 11 değişik koltuk kumaşı seçilebiliyor. Köşeli tasarıma sahip havalandırma ızgaralarının haricinde orta konsolun üst kısmına yerleştirilen ve 8 inçe kadar büyüklük sunan dokunmatik ekran, dijital gösterge paneli, tam otomatik klima ve anahtarsız giriş ve çalıştırma gibi donanımlar dikkat çekiyor.


Temassız şarj ve adaptif hız sabitleme gibi donanımları da bulunan yeni Polo'nun kör nokta ve çapraz trafik uarısı, acil durumda otomatik frenleme fonksiyonu, park yardımcısı ve şehir trafiğinde otomatik olarak dur-kalk yapabilen Stop&Go fonksiyonu da bulunmakta. Bagaj hacmi de 351 litre.


Kaputu altında yer alan benzinli motorlardan 1 litre olanı, atmosferik ve turbo beslemeli olarak sunulurken güç aralığı 65 ile 115 beygir arasında. 1.5 litre hacimli TSI motor 150 beygire kadar güç üretebilirken 1.6 litre hacimli turbo Diesel ünite 80 ile 95 beygir gücünde iki seçenek sunuyor.

Asıl sürprizse GTI versiyonunun da diğer modellerle birlikte tanıtılması oldu. Araçta görev yapan 2 litre hacimli motor 200 beygir güç üretebilirken otomobilin 0-100 km/s hızlanmasını 6.7 saniyeye indiriyor.

14 Haziran 2017 Çarşamba

BMW 6 Serisi GT


BMW, yeni GT modelini sessiz sakin tanıttı. Üstelik yeni bir isimle. Eskiden 5 Serisi GT olarak bildiğimiz otomobilin ismi artık 6 Serisi GT. Tasarımı da göze biraz daha hoş geliyor gibi.

İsmi 6 Serisi olsa da B sütununa kadar yeni nesil 5 Serisi ile aynı olan aracın arka bölümü, eskiden olduğu gibi yüksek yapısıyla dikkat çekiyor. Boyu 5.091 mm olan otomobilin yüksekliği azaltılırken bagaj eşiği de eskiden olduğundan 64 mm daha alçak.


Konu bagajdan açılmışken burada 610 litrelik bir hacim sunulduğunu, ve kapak gibi arka koltuk sırtlıklarının da elektrikli olarak kumanda edilerek bu hacmin 1.800 litreye ulaşabildiğini belirtelim.

İç mekanı da 5 Serisi'nden alınan otomobilin arka koltuklarında daha fazla baş ve diz mesafesi sunulmakta. Motorlarsa tanıdık. 2 litre hacimli, benzinli ünite 258 beygir güç, 400 Nm tork üretebilirken aynı hacimli Diesel motor için biraz daha beklemek gerekecek.


3 litre hacimli motorlardan benzinli olan 340 beygir güç, 450 Nm tork üretebilirken Diesel seçenek 265 beygir güç, 620 Nm tork üretebiliyor. 8 ileri vitesli otomatik şanzıman standart olarak sunulurken 6 silindirli araçlar dört tekerlekten çekiş sistemiyle alınabiliyor.

13 Haziran 2017 Salı

Hyundai Kona


Hyundai'nin ürün gamı genişlemeye devam ediyor. Güney Kore merkezli üretici şimdi de B segmenti SUV sınıfına farklı bir araçla giriyor. Aslında bu segmentin bir gerekliliğini yerine getirip uçuk çizgiler sunan otomobilin donanımı da zengin.

Çift katlı far konseptini uygulayan üreticiler arasına katılan Hyundai bu otomobilinde ön panjurun üzerine hava girişi eklerken altına sis farlarını yerleştirmiş. Çamurluklar üzerinde yer alan gövde korumaları aydınlatma grubuna doğru uzarken yan aynalar ve tavanın kontrast renklerde alınabilmesi artık alıştığımız bir detay.


Arka bölümde ince stoplar ve aşağıya alınan sinyal ve geri vites lambalarıyla dikkat çeken otomobilin bagaj kapağı üzerinde bir spoiler yer alırken C sütununda da aerodinamik çentikler dikkat çekiyor.

İç mekanı daha sade görünen otomobilde gövde rengine uygun süslemelerle dikkat çeken koltuklar dışında bir yenilik yok. Hatta direksiyon simidi ve dokunmatik ekran Kona'nın iç mekanını i30'a yaklaştırmış.


Kaput altında tanıdık ünitelerin yanında bazı sürprizler de sunması beklenen Kona'nın 2 litre hacimli motoru 149 beygir güç, 180 Nm tork üretebilirken turbo beslemeye sahip, 1.6 litre hacimli, benzinli ünite 177 beygir güç ve 265 Nm tork üretebiliyor. İlk motor 6 ileri vitesli otomatik şanzımanla sunulurken ikincisi 7 ileri vitesli, çift kavramalı, yarı otomatik üniteyle alınabilecek.

1 litre hacimli motoru turbo besleme yardımıyla 120 beygir güç üretebilen Kona'nın kaputu altına 1.6 litre hacimli turbo Diesel ünitenin de uygulanması bekleniyor. Hatta daha sonra bu aileye elektrik ve hibrit seçenekler de eklenecek.

Citroën C3 Aircross


Fransız üretici Citroën'in model tanıtımları hız kesmiyor. C4 Cactus ile başlayan çift katlı far tasarımını bütün ürün gamına yayacakmış gibi görünen firma şimdi de küçük SUV modelini tanıttı.


Markanın uçuk tasarım çizgisini sürdüren otomobil çift katlı farlar, siyah renkli gövde altı koruması, farklı renklerde alınabilen tavan, yan aynalar ve tavan rayları, şık jantlar ve siyah renkli arka tamponun haricinde kalın bir C sütunu gibi görünen fakat aslında değişik renklerde grafiklerle alınabilen bir cam olan arka çapraz kısmıyla da dikkat çekiyor.


Aynı değişik görünümü iç mekanda da sunabilen Citroën'in bu bölümde sahip olduğu farklı renkler ve döşeme malzemeleri kalite hissini artırabiliyor. Head up display ve büyük dokunmatik ekran hemen dikkat çekerken şeritte kalma uyarısı, otomatik acil durum freni, kör nokta uyarısı ve sürücü yorgunluk sensörü de donanıma eklenmiş.


Arka koltukları ileri geri kaydırılabilen otomobilin bagaj hacmi 410 litreyle 1.289 litre arasında değişirken kaput altında sunulan üniteler de tanıdık. 1.2 litre hacimli, benzinli ünite 110 ile 130, 1.6 litre hacimli Diesel motorsa 90 ile 120 beygir arasında güç üretebilecek. 5 veya 6 ileri vitesli manuel ve 6 ileri vitesli otomatik şanzıman da motor seçeneğine göre alınabilecek.