18 Nisan 2020 Cumartesi

Wuling Hongguang


Son zamanlarda alıştığımız üzere Çin'den bir yeni model haberi daha geldi. SAIC-GM-Wuling ortaklığının sonuçlarından olan mikro araç tahmin edilebileceği gibi elektrik motorundan hayat buluyor.

2.917 mm boya, 1.493 mm genişliğe ve 1.621 mm yüksekliğe sahip olan araç 1.940 mm aks mesafesi sunuyor. Pek de sürpriz olmayan bir şekilde kutu gibi bir tasarım sunan Hongguang küçük jantları ve farklı renkte alınabilen tavan ve yan aynalarıyla dikkat çekiyor.


İç mekanında sabit kafalıklı ön koltuklar, dijital gösterge paneli ve iki kollu direksiyon simidi gibi detaylar bulunan otomobilin havalandırma ızgaraları şık bir şekilde gizlenmiş. Ayrıca arka koltuk sırtlığının tek parçalı olarak katlanmasıyla bagaj hacmi 740 litreye ulaşıyor.

27 beygir güç üretebilen elektrik motoruyla donatılan aracın pilleriyse 13.8 kWh kapasiteli. Modelin ulaşabildiği maksimum süratse 100 km/s.

16 Nisan 2020 Perşembe

Ford Ranger


Pick up modeller Türkiye'de her geçen gün daha çok satılsa da araçların asıl beğenildiği pazar A.B.D. Bizlerin yakından tanıdığı Ranger'a 2018 yılında tekrardan kavuşan ülkede bu model sadece benzinli motorla satılıyor.

2.3 litre hacimli, turbo beslemeye sahip üniteyle sunulan Ranger'ın rakipleriyse V6 motor seçeneği de sunuyor. Bu nedenle güç anlamında biraz dezavantajı olduğunu fark eden Ford, bu pick up modeline özel modifikasyon kiti sunmaya başladı.

K&N hava filtresi ve ECU programlamasından oluşan kitin uygulanması sonrasında 45 beygir güç, 80 Nm tork kazanan araç artık 320 beygir güç, 500 Nm tork üretebiliyor. Modifikasyona 10 ileri vitesli otomatik şanzımanın kalibrasyonu da dahil ve kitin fiyatı 825 Dolar.

13 Nisan 2020 Pazartesi

Toyota Harrier


Doğudan yeni araç haberleri gelmeye devam ediyor. Toyota, bazı ülkelerde Lexus RX ismiyle satılan modeli Harrier'ın dördüncü neslini tanıttı. RAV4 temelleri üzerine geliştirilen Japon pazarına özel model premium markanın çizgilerini taşımaya devam etmiş.

Abartıdan uzak, şık bir tasarıma sahip olan SUV bu haliyle de bir Lexus logosuna kavuşmayı hak ediyor. İnce yapılı LED farlar ve büyük ön tamponuyla heybetli bir duruşa sahip modelin şişkin çamurlukları, kapı altlarının da şişirilmesiyle birbirine bağlanmış. Arka bölümde kullanılan ve aracın genişliği boyunca görülen LED stoplarsa Harrier'ı burada Jaguar ve Land Rover modellerine benzetmiş.


4.740 mm boya, 1.855 mm genişliğe ve 2.690 mm aks mesafesine sahip olan otomobilin bütün bu verilerinde az da olsa artış olsa da yükseklik 1.660 mm'ye gerilemiş.

İç mekanda direksiyon simidi ve kapı kolları gibi noktalardan bir Toyota olduğu anlaşılan otomobilin bolca deri kaplı yüzeyleri geniş dokunmatik ekranı daha premium adımlar atılmasına izin vermiş. İnce yapılı havalandırma ızgaraları ve büyük kısmı dijital göstergeler de şık görünümde payı olan dokunuşlar.


Kaputu altında iki farklı motor seçeneği bulunan Harrier'ın 2 litre hacimli, benzinli ünitesi 171 beygir güç, 207 Nm tork üretebiliyor. 2.5 litre hacimli motora sahip hibrit üniteyiyse RAV4'ten tanıyoruz. Her iki seçenekte de iki ve dört tekerlekten çekiş sistemi sunuluyor. CVT ise standart donanımda.