17 Kasım 2013 Pazar

Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo


Düşük kaliteli fotoğrafları birkaç haftadır internette dolaşan Mercedes AMG Vision Gran Turismo sonunda resmen tanıtıldı. Gran Turismo 5'te karşımıza çıkan GTbyCitroën'in Gran Turismo 6 için tasarlanmış versiyonu gibi duran otomobil bir konsept olarak kalacak.

Yuvarlak hatlarıyla dikkat çeken otomobilde şişkin çamurluklar, dev jantlar, ince yapılı ve kameralı yan aynalar ve SLS AMG'de olduğu gibi yukarıya doğru açılan kapılar bulunuyor. Farklı renklere sahip ince yapılı aydınlatma grubu dev ön panjur üzerinde de parça parça devam ediyor.


Gizlenebilen bir spoiler ile donatılan konseptin arka kısmında sekiz adet egzoz çıkışı bulunuyor. Arka camı bulunmayan otomobilin tavanında bir hava girişi yer alıyor. Büyük sayılabilecek bir difüzöre de sahip olan Vision Gran Turismo'nun yan etekleri de oldukça geniş.

İç mekanı savaş uçaklarını andıran otomobilin koltukları aracın bir parçasıymış gibi tasarlanmış.Formula 1'den alınmış gibi duran direksiyon simidinin üzerinde kumanda düğmeleri bulunurken gösterge tablosu bit head-up display gibi tasarlanmış. 5 noktadan bağlantılı emniyet kemerlerine sahip olan konseptin havalandırma ızgaraları egzoz çıkışlarıyla aynı tasarıma sahip.

Kaputu altında AMG imzalı bir v8 motor görev yapan otomobil 577 beygir güç ve 800 Nm torku arka tekerleklere aktarıyor. Fren sisteminde kullanılan karbon seramik gibi hafif malzemeler sayesinde aracın ağırlığı 1.384 kg'da kalmış.

5 yorum:

 1. vaaaaaay!!!!!!!!!!! kimbilir nekadara satarlar veyrondanda pahalı olur bence ama 577 beygir az daha fazla olabilir bence 1000 falan

  YanıtlaSil
 2. Biraz keskinleşip SLS'in halefi olsa...

  YanıtlaSil
 3. sls'den sonra yeni süperspor gerekiyor ama bu araç olur mu belli olmaz. en azından bir fuarda concept olarak sergileneceğini düşünüyorum citroen'in yaptığı gibi. arka tasarım bence çok iyi umarım üretim model bir araca adapte ederler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SLS'in ardından piyasaya çıkacak olan araç hazırlanıyor ama bu konsept olarak kalacak.

   Sil