20 Haziran 2012 Çarşamba

Aston Martin Vanquish


Uzun süren bekleme sonunda tamamlandı ve dün bazı detayları açıklanan yeni nesil Vanquish üzerindeki perdeyi tamamen kaldırdı. Zengin bir donanımla piyasaya çıkacak olan otomobilin boyutları da artık daha büyük.

Boyu 4.720 mm, aynalar dahil genişliği 2.067 mm, yüksekliği 1.294 mm ve aks mesafesi 2.740 mm olan otomobil 1.739 kg boş ağırlığa ve 368 litre hacimli bir bagaja sahip. Standart olarak iki kişilik oturma kapasitesi sunan aracın dört kişilik modeli de üretilebiliyor. İç mekanı eskisinden daha geniş olan Vanquish'in eşya saklamak için hazırlanan bölümleri DBS'ten %140 daha fazla alan sunuyor.

Daha önce de belirttiğim gibi tasarımında Virage ve One-77 modellerinin harmanlanmış bir halini bulabildiğimiz otomobilin dalgalı çizgilere sahip yan yüzeyleri dikkat çekici. 20 inç çaplı jantlarla donatılan aracın opsiyonel donanımında çıplak karbon fiber yan süsleme, tavan, kapı kolu ve yan aynalar bulunuyor.


İç mekanında yaşanan büyümenin yanında genel olarak kumanda elemanları yerli yerinde kalırken orta konsolda dokunmatik düğmelere yer verilmiş. Deri ve Alcantara döşeme, elektrikli koltuklar ve dört bir yanı saran hava yastıkları, Wi-Fi Hub ve 1.000 Watt çıkış gücüne sahip, 15 hoparlörlü Bang & Olufsen müzik sistemi standart donanımda bulunurken karbon fiber vites değiştirme kulakçıkları ve Aston Martin logolu kafalıklar opsiyon listesinde yer alıyor.

Fren sistemi One-77'dan alınan Vanquish'in ön aksında 398 mm çaplı karbon seramik diskler 6 pistonlu kaliperlerle eşleştirilirken aynı malzemeden üretilen 360 mm çaplı arka disklerde 4 pistonlu kaliperler kullanılmış.

5.9 litre hacimli v12 motoru 573 beygir güç, 620 Nm tork üretebilen Vanquish 6 ileri vitesli otomatik şanzımanla 0'dan 100 km/s sürate 4.3 saniyede ulaşabiliyor. Kendisiyle aynı gün tanıtılan Bentley Continental GT Speed'den daha iyi olan bu değerin yanında gelen 295 km/s'lik maksimum sürat verisi göreceli olarak biraz düşük kalıyor.

1 yorum:

  1. aston un ölüsü iş yapar bayılıyorum bu araca.

    YanıtlaSil