20 Haziran 2014 Cuma

Daihatsu Copen

 

Japonya merkezli otomobil üreticisi Daihatsu Avrupa pazarından çekilmiş olsa da bu kıtada satılsa başarılı olabilecek araçlar hazırlamaya devam ediyor. Uzun yılların ardından yenilenen minik roadster Copen buna bir örnek.

Geçtiğimiz yıl tanıtılan Kopen konseptiyle neredeyse aynı tasarıma sahip olan otomobil 3.395 mm boya, 1.475 mm genişliğe ve 1.280 mm yüksekliğe sahip. Önceki nesil modellerden çok daha köşeli bir tasarım anlayışına sahip olan yeni aracın ön bölümünde iddialı bir görünüm bizi karşılıyor. Altıgen panjur ve farların yanından aşağıya doğru sarkan LED aydınlatmalar ilginç görünürken kaputa eklenen çift tepecik güçlü görünüme katkıda bulunmuş.


Beş kollu jantlara sahip olan Copen'in siyah renkli tavanı çift parça metalden üretilmiş. Yan aynaları da siyaha boyanan aracın kapılar ve tavan haricinde kalan bütün gövde panellerinin değiştirilebildiği açıklandı. Arka bölümünde yer alan LED stoplar da tamponlara doğru uzarken tamponun ortasında yer alan siyah bölüm ve çift çıkışlı egzoz sistemi dinamik görünümü pekiştirmiş.


İç mekanında da sade bir sportiflik görülebilen Copen'in yüksek yan destekli koltukları, karbon fiber görünümlü kaplamaları, metal görünümlü süslemeleri ve üç kollu direksiyonu dikkat çeken detaylar arasında. Dar bir orta konsola sahip olan otomobilin gösterge paneli de oldukça sade bir görünüm sunarken orta konsol üzerine alınabilen dokunmatik ekran oldukça büyük boyutlu.


Kaputu altında atmosferik emişli, 3 silindirli bir motor bulunan Copen 64 beygir güç, 92 Nm tork üretebiliyor. Standart olarak 5 ileri vitesli manuel şanzımanla sunulacak olan otomobilin opsiyonel donanımları arasında, manuel kullanımda 7 ileri orana sahip olan sürekli değişken oranlı şanzıman (CVT) yer alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder