31 Mayıs 2011 Salı

Audi A1 Clubsport Quattro


Wörthersee çılgınlığı bu sene de başladı. Bu yıl otuzuncusu düzenlenen organizasyonda Audi, küçük hatchback modeli A1'in süperspor otomobil performansı sunabilen bir versiyonunu tanıtacak.

Dışarıdan bakıldığında sahip olduğu gücü belli ettiği görülebilen otomobilin geniş hava girişli, sportif tasarımlı tamponu RS serisi Audi modellerini hatırlatırken kaput üzerinde bulunan hava çıkışları güçlü görünüme katkıda bulunuyor. Bu görünümü pekiştiren unsurlardan bir diğeriyse 60 mm genişleyen çamurluklar.

19 inç çaplı jantları jet motorlarının türbinlerini andıran aracın yan etekleri de genişiletilirken ön çamurlukların arka kısmına ek havalandırma çıkışları yerleştirilmiş. Karbon fiberden üretilen yan aynalar standart modelde görev yapanlardan küçük bir yapıya sahipken tavan karbon fiberden üretilmiş.

Arka kısımda, bagaj kapağının üst kısmına yerleştirilmiş dev spoiler dikkat çekerken yeni tasarım arka tamponun altına bir difüzör eklenmiş. Normalde arkada bulunan egzoz çıkışı aracın sol yanına alınırken jantların merkezi ve farların iç kısmında kırmızı rötuş boyası kullanılmış.

İç mekana geçildiğinde dört bir yanın Alcantara ile kaplandığı görülürken alt kısmı düzleştirilmiş direksiyon simidi, yarış koltukları, dört noktadan bağlantılı emniyet kemerleri, orta konsola eklenen üç yuvarlak gösterge ve şalterler sportif ayrıntılar olarak dikkat çekmekte. Arka koltuğu iptal eden Audi bu kısımda takla barı kullanırken kapı ve torpido gözünde kırmızı renkli çeki bantları bulunuyor.

Gelelim aracın kalbine. Turbo beslemeye sahip ve markanın birçok sportif konsept ve seri üretim modelinde görev yapan 2.5 litre hacimli motor 503 beygir güç, 660 Nm tork üretebilmekte. 6 ileri vitesli manuel şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde 0'dan 100 km/s sürate 3.7 saniyede ulaşabilen 1.390 kg ağırlığındaki aracın 200 km/s'i görmesi 10.9 saniye alıyor. Bu arada konseptin maksimum sürati ilginç şekilde 250 km/s'te sınırlandırılmış.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder