7 Şubat 2013 Perşembe

Kia Cross GT


Güney Kore merkezli üretici Kia, 2013 Chicago otomobil fuarında sergileyeceği SUV konsepti hakkında ilk bilgileri basınla paylaştı. Markanın SUV modellerinde gelecek yıllarda kullanılacak olan tasarım dilinin bir parçası olan araç hibrit bir motora sahip.

4.897 mm boya, 2.010 mm genişliğe ve 1.660 mm yüksekliğe sahip olan konseptin aks mesafesi de 3.100 mm olarak açıklandı. Sorento'dan daha uzun ve geniş olan aracın alçak yapısı daha dinamik bir görünüm sunuyor. Tok çizgilere sahip olan aracın ön panjuru güncel Kia modellerinden alınmışken genişletilmiş çamurluklar ve dik inen ön kısım güçlü bir görünüm sunuyor.


LED aydınlatma grubu, dev jantlar, çerçevesiz kapı camları, üç parçalı cam tavan, gizlenmiş arka kapı kolları, ince yapılı yan aynalar ve tampona gizlenen egzoz çıkışları konsepte hoş bir görünüm kazandırmış.

İç mekanına bakıldığında da bir konsept olduğunu belli eden aracın dört adet tekli koltuğu şaft tüneline sabitlendiğinden havada duruyormuş gibi görünüyor. Açık renkli ahşap kaplama ve deri döşemenin kullanıldığı iç mekanda dokunmatik ekranlar ve TFT gösterge tablosu dikkat çekiyor.


Kaputu altında hibrit bir sistem yatan aracın benzinli motoru 3.8 litre hacimli bir v6. Elektrik motorlarıyla birlikte 400 beygir güç, 680 Nm tork üretebilen konsept dört tekerlekten çekiş sistemi ve 8 ileri vitesli otomatik şanzımana sahip. Aracın sadece elektrik enerjisiyle ulaşabildiği menzilse 32 km.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder